Víte jak správně pečovat o intimní hygienu dívek ?

Víte jak správně pečovat o intimní hygienu dívek ?

U novorozenců a dívek je potřeba dodržovat hygienu rodidel, aby rodidla nebyla drážděna močí. U kojenců je důležité časté přebalování. Pozor také na možnost podráždění, které může vzniknout ze špatně vymáchaného prádla. U obézních dívek bývají rodidla zarudlá, s opruzeninami a je tedy nutné zvolit vhodné oblečení a dbát na dostatečnou hygienu.

V klidovém období je třeba u dívek sledovat vzhled zevních rodidel. Na neestrogenizovaných rodidlech může vzniknout synechie neboli srůst. Synechie není vrozenou vadou, nikdy se nevyskytuje u novorozence. Vzniká tak, že se okraje malých stydkých pysků slepí. Pokud nejsou pravidelně rozrušováni správnou hygienou, postupně se slepení stává pevnějším a mění se až v opravdu kožovité spojení. Nejčastěji se synechie vyskytují u děvčat mezi 2. až 5. rokem. Může se projevit tak, že při močení se mění proud moči. Při subtotální a totální synechii může vzniknou až překážka v močení. Pokud synechii neobjeví matka, jsou zjištěny při prohlídce u pediatrů. Bohužel velmi často nejsou matky dostatečně poučeny při propouštění z porodnic, jak se správně starat o rodidla děvčátka.

Léčení synechií spočívá v tom, že jemnou blanitou synechii snadno rozrušíme sondou. U kožovitých synechií se bohužel tento způsob snadného rozrušení použít nedá a synechii musíme rozrušit elektrokauterem v celkové anestezii, uvádí gynekoložka MUDr. Klára Braunová.

Nezapomínejte tedy na intimní hygienu holčiček a snažte se je vést ke správným hygienickým návykům od raného věku.

1517833953

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení